0%

چگونه از والدین سالمند خود نگهداری کنیم؟

1398/08/08 در ساعت 15:28:00

آرزوی نهایی ما، بهزیستی والدین در سنین پیری و گذراندن مناسب سال‌های آخر عمرشان است. وقتی راجع به نگهداری از سالمند حرف می‌زنیم، منظورمان در نظر گرفتن رفاه عاطفی، روحی و جسمی عزیزترین عضو خانواده است. سالمندان نیازهای مختلفی دارند که برای تأمین آنها نیاز به کمک هستند.

چگونه از والدین سالمند خود نگهداری کنیم؟

 نگهداری از والدین سالمند

سالمندی بخشی از چرخه زندگی و واقعیتی گریزناپذیر است. به عنوان فرزندان بالغ، شاید هیچ تصوری از پیر شدن والدین‌مان نداشته باشیم. شاید ندانیم پا به سن گذاشتن آن‌ها تا چه حد می‌تواند زندگی خودشان و حتی ما را تحت تأثیر قرار دهد. شاید زمانی متوجه اهمیت این موضوع شویم که کهولت سن باعث شود آن‌ها دیگر نتوانند به تنهایی و به صورت مستقل زندگی کنند.

درست در این مرحله نقش فرزندان و توانایی آن‌ها در نگهداری از سالمندان اهمیت پیدا می‌کند. کاهش نشاط جسمی و روحی ممکن است منجر به تغییرات شدید و محسوس در ظاهر والدین، استاندارد زندگی و بهزیستی آن‌ها شود. ما به عنوان فرزندان دلسوز باید تمام اقداماتی که می‌توانیم برای حمایت از آن‌ها انجام دهیم را بررسی کنیم.

شاید یکی از ساده‌ترین و در عین حال ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها، هم برای والدین و هم برای فرزندان، ارائه‌ خدمات نگهداری از سالمند در منزل باشد. به این ترتیب هم فرزندان با خیال آسوده می‌توانند به مشغله‌های روزانه ‌خود برسند و هم والدین از رنج زندگی بی‌روح در سرای سالمندان یا تنهایی در گوشه‌ای از خانه نجات می‌یابند.

 

برای نگهداری از سالمند خود به چه نیازهایی باید توجه کنیم؟

آرزوی نهایی ما، بهزیستی والدین در سنین پیری و گذراندن مناسب سال‌های آخر عمرشان است. وقتی راجع به نگهداری از سالمند حرف می‌زنیم، منظورمان در نظر گرفتن رفاه عاطفی، روحی و جسمی عزیزترین عضو خانواده است. سالمندان نیازهای مختلفی دارند که برای تأمین آنها نیاز به کمک هستند.

 

فعالیت‌های زندگی روزمره (معروف به ADL)

یکی از اجزای بسیار مهم در بهزیستی جسمی و عاطفی والدین سالخورده، اطمینان از تأمین نیازهای روزمره‌ آن‌ها است. فعالیت‌های اصلی ADL شامل موارد زیر است:

 • تغذیه
 • تحرک عملکردی (حرکت دادن سالمند هنگام انجام فعالیت‌ها، داخل شدن و خارج شدن از تخت‌خواب، بلند شدن و نشستن بر روی صندلی)
 • دوش گرفتن
 • بهداشت شخصی (مسواک زدن، رسیدگی به وضعیت ظاهری، آرایش و اصلاح صورت و نظافت شخصی)
 • بهداشت توالت (شامل رفتن به توالت، تمیز کردن خود و بلند شدن از توالت)

 

اگر سالمندان در تحرک مشکل دارند یا وضعیت جسمانی‌شان به گونه‌ای است که انجام این کارها را برای‌شان دشوار یا حتی غیرممکن می‌سازد، باید به فکر راهی برای کمک به آن‌ها باشید. باید در نظر داشته باشید که نگهداری از سالمند، می‌تواند توسط افرادی انجام شود که صلاحیت و تجربه‌ این کار را دارند.

 

ابزارهای فعالیت‌های زندگی روزانه (IADL)

انواع دیگر فعالیت‌های زندگی روزمره، مثل ADLها اساسی و ضروری نیستند اما برای داشتن یک زندگی مستقل ضرورت دارند. به این فعالیت‌ها IADL گفته می‌شود. IADL به فعالیت‌های زیر که به مراقبت طولانی مدت نیاز دارند، اشاره دارد:

 • غذا پختن و تهیه‌ی وعده‌های غذایی
 • نظافت و نگهداری از خانه
 • خرید ضروریات زندگی
 • مدیریت مالی و پرداخت قبوض
 • ارتباط برقرار کردن با دیگران از طریق تلفن یا سایر وسایل ارتباطی
 • مصرف داروهای تجویز شده

 

باز هم تأکید می‌کنیم برای رفاه عمومی سالمندان، توجه به این نکته ضرورت دارد که نیازهای IADL آن‌ها به طور مداوم و مؤثر تأمین شوند. اگر برای انجام این کارها موانع یا مشکلاتی پیش روی‌تان قرار گرفت، می‌توانید کمک بگیرید. حالا این دریافت کمک چه از جانب سایر خواهر و برادرها، دوستان و بستگان باشد، چه از جانب متخصصین نگهداری از سالمند ، امکان‌پذیر است.

برخی دستگاه‌های مدرن نیز می‌توانند بعضی از نیازهای سالمندان را رفع و رجوع کنند (به عنوان مثال صندلی‌های چرخ‌دار هوشمند). به هر حال، می‌بایست در ابتدا نیازهای سالمندتان را بررسی کنید و زمینه‌هایی که نیاز به کمک و حمایت دارد مشخص نمایید، تا بتوانید بهترین راه ممکن را انتخاب کنید.

 

اهمیت تنظیم شرایط زندگی برای نگهداری از سالمند

بررسی محل زندگی والدین سالمند برای افرادی که از آن‌ها نگهداری می‌کنند بسیار مهم و حیاتی است. آیا آن‌ها تنها زندگی می‌کنند؟ آیا تنها، اما در نزدیکی آنها، فرزندان، خواهر و برادرها، یا بستگان دیگر زندگی می‌کنند؟ آیا ترجیح می‌دهند در خانه‌ خود بمانند یا با رفتن به مکان‌هایی مثل سرای سالمندان مشکلی ندارند؟ این‌ها موارد بسیار مهمی است که باید درباره‌ آن‌ها با سالمندان به طور جدی صحبت کنید. در ادامه متداول‌ترین انواع تنظیم شرایط زندگی در کشورهای توسعه یافته، ویژه‌ نگهداری از سالمند را آورده‌ایم.

 

 • سالمندی در خانه

سالمندی در خانه به معنی گذران دوران پیری به صورت مستقل در خانه‌ خود است. مستقل زندگی کردن در خانه ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات و اعمال تنظیماتی در داخل خانه، و گاه کمک گرفتن از یک مراقب حرفه‌ای نگهداری از سالمند داشته باشد.

 

 • انجمن‌های زندگی مستقل

این روش مناسب برای سالمندان فعالی است که به همراه سایر سالمندان، یک خانه‌ بزرگ اجاره کرده و مواردی مانند استفاده از باشگاه بدنسازی، نگهداری از حیاط، حمل و نقل، خانه‌داری، ایجاد امنیت، خدمات خشکشویی و فعالیت‌های اجتماعی، توسط خود سالمندان و با کمک یکدیگر صورت می‌گیرد. این انجمن‌ها خدمات پزشکی ارائه نمی‌دهند.

 

 • انجمن‌های زندگی با کمک

انجمن‌های زندگی با کمک، سالمندانی را شامل می‌شود که هنوز هم توان زندگی مستقل را دارند، اما شاید در برخی فعالیت‌ها مانند مصرف دارو، حمام کردن، نظافت شخصی، رفت و آمد و... نیاز به کمک داشته باشند. در این انجمن‌ها نیز خانه‌ بزرگی به صورت گروهی اجاره می‌شود و تقریباً تمامی فعالیت‌های ذکر شده در مورد انجمن‌های زندگی مستقل انجام می‌شود، با این تفاوت که سالمندان در این خانه‌ها از کمک افراد حرفه‌ای نیز بهره‌مند می‌شوند.

 

 • سرای سالمندان؛ خانه نگهداری از سالمند تنها

سالمندانی که نیاز به یک محیط زندگی همراه با مراقبت پزشکی دارند؛ اما نه در حدی که لازم باشد در بیمارستان بمانند به این خانه‌ها می‌روند. در سرای سالمندان به صورت 24 ساعته به سالمندان خدمات پرستاری ارائه می‌شود.

 

 • زندگی با خانواده

این نوع نگهداری از سالمند که به ویژه در کشور ما، تا حدودی رواج دارد، به این صورت است که سالمند به همراه یکی از اقوام که معمولاً فرزندان سالمند هستند، زندگی می‌کند. این سالمندان ضمن برخورداری از حمایت و مراقبت افراد خانواده، برای انجام برخی فعالیت‌های روزانه و بعضی مراقبت‌های بهداشتی به یک فرد ماهر نیز نیاز دارند.

 

 

بهترین روش نگهداری از سالمند

درنهایت همه‌ ما حتی اگر با والدین سالمندمان زندگی نکنیم یا مراقبت روزانه را فراهم نکنیم باید خود را برای نگهداری از سالمند آماده کنیم. آن‌ها یک زمانی تمام عمر و وقت و انرژی‌شان را صرف رفاه ما کرده‌اند، حالا ما نیز به عنوان فرزندان آن‌ها چنین وظیفه‌ای برعهده داریم. مهم نیست از چه منظری به بحث نگهداری از سالمند نگاه می‌کنید، فقط باید مطمئن شوید که آنها خوشحال هستند، امنیت دارند و به خوبی مراقبت می‌شوند. اگر والدین‌ماه در رفاه باشند، ما نیز آرامش‌خاطر خواهیم داشت.

چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که نگهداری از سالمند کاری نیست که بتوان به تنهایی انجام داد. علاوه بر خواهر، برادر و بستگان، افراد متخصص و آموزش‌دیده‌ای هم هستند که می‌توانند در نگهداری از والدین سالمند به شما کمک کنند. امکانات بسیاری وجود دارد که به والدین شما این امکان را می‌دهد که با آرامش و خوشحالی دوران سالمندی را سپری کنند.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید: