پشتو
1399/03/10 در ساعت 22:19:08

سندروم های فن بیان

از زمانی که پای به این جهان می گذاریم، به زبان مادری خود پس از مدتی از طریق شنیدن، تقلید کردن دست می یابیم  و مهارت صحبت کردن، به صورت توفیقی اجباری در ذهنمان جای می گیرد.

سندروم های فن بیان


از زمانی که پای به این جهان می گذاریم، به زبان مادری خود پس از مدتی از طریق شنیدن، تقلید کردن دست می یابیم  و مهارت صحبت کردن، به صورت توفیقی اجباری در ذهنمان جای می گیرد.
در یک روز عادی پس از بیدار شدن از خواب، آن هم در هنگامی که هنوز چشمانمان کامل باز نشده شروع به صحبت کردن میکنیم. از زمزمه هایی که به خودمان می گوییم 
که امروز باید چه کارهایی انجام دهم تا فریادهای بلندی که گاهی ممکن است برای یک عدد نان در صف طولانی یک نانوایی باشد. با این تفاسیرحرف زدن گویی ساده ترین کار دنیاست و گاهی آنقدر برایمان ساده به نظر می رسد که هرجا بخواهیم کارهای که هرگز به پایان نرسیده را توجیه کنیم میگوییم فقط حرف بوده. 
حال با همه این تفاسیراگر شخصی پیدا شود و بگوید این کار به ظاهر عادی و ساده آنقدر ها هم راحت نیست و حتی عجیب از آن بگوید برای صحبت کردن نیازمند آموزش هستیم، شاید در همان لحظه اولین واکنشی که از خود نشان دهید لبخند باشد؛ لبخندی که تنها یک معنا دارد "این هم از آن حرف ها بود"  کلیشه ای و صرفا تبلیغات.
ممکن است فکر کنید اگرتوانایی هیچ کاری را نداشته باشید؛ اما یک کار را به بهترین شکل ممکن می توانید انجام دهید و ان هم حرف زدن است. این همان سندرم فن بیانیست که در ذهنمان نقش بسته است که ما خودمان می توانیم صحبت کنیم آن هم به بهترین شکل ممکن.


کلام این وسیله قدرتمند شاید در ابتدای مسیر ظهور خود صرفا برای برطرف کردن نیازهای اولیه افراد بوده است نیازهای همچون غذا، پوشاک و... اما با مرور زمان و گسترش دایره لغات ذهنمان زبان دیگر فقط برای برطرف کردن نیاز های اولیه نیست.
رسالت کلام دیگر شروع ارتباط نخواهد بود بلکه در عصر حال کلام ابزاریست برای استمرار و استحکام ارتباط.
استمرار یا استحکام ارتباط  نشان می دهد، کلام چه میزان توانسته موثر باشد و یا به عبارتی در افراد نفوذ نماید. این میزان نفوذ یا سطح تاثیر گذاری کلام خواهد بود که به صحبت کردن معنا می بخشد و باعث میشود بصورت غیر مستقیم در ضمیر ناخداگاه افراد جای گرفته و در نتیجه سبب هم کلام شدن و هم جهت بودن افراد شود. 
هنر صحبت کردن به قدری اثربخش است که کسب و کارهای نوین امروزی علاوه بر محتوای کلام، برای فروش و تبلیغات محصولاتشان از کلام و فن بیان برای اعتمادسازی و صمیمیت مخاطبین خود نیز استفاده می کنند. اعتماد در کنار صمیمیت همان جادویی است که امروزه با آموزش و یادگیری در کلام به راحتی در دسترس عموم قرار دارد. 
حال چگونه با این میزان از اثر بخشی کلام می توان با سندورم های اینچنینی مقابله کرد؟
آگاهی !
بله آگاهی می تواند نقش مهمی در برطرف کردن این سندورم ها داشته باشد. اگر تاثیر کلام برایمان مشخص باشد و دلایل منطقی برای استفاده از آن داشته باشیم نه تنها آن را باور خواهیم داشت؛ بلکه  در راستای ارتقا آن نیزگام بر می داریم، برای مثال اگر یک پزشک بداند ارتباط و کلام موثر می تواند اطلاعات درست تری در اختیار او از وضعیت بیماری قرار دهد در نهایت می تواند روند بهبود را تسهیل بخشد و باعث رضایتمندی بیمار شود.
 

                                                                                                                                                                                    بتول ناصری 

                                                                                                                                                                مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی

Esmat دوشنبه 12 خرداد در ساعت 23:00:39
0
.Besiar khobesh
پاسخ
ناشناس دوشنبه 12 خرداد در ساعت 23:01:02
0
موافقم مخصوصا هر چه از زمان گذشته فاصله میگیریم تنها راه نفوذ صحبت کردن هست که جادویی بی نظیر دارد که هر کس توان دارد از این جادو استفاده کند فقط نیاز به آگاهی دارد که چطور و کجا ازش استفاده کند. ممنون از مقاله ای خوبتون
پاسخ
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%