پشتو
0%
اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل در روسیه

 روسیه کجاست؟                                                 

روسیه بزرگترین کشور جهان می باشد که قسمتی از آن در آسیای شمالی و قسمت دیگر در اروپا واقع است. مسکو یعنی بزرگترین شهر در اروپا به حساب می آید پایتخت روسیه است. از دیگر شهر های بزرگ روسیه می توان به سن پترزبورگ، نوو سیبیرسک و یکاترینبورگ اشاره کرد. روسیه نهمین کشور پرجمعیت جهان است و بیشتر جمعیت آن در قسمت اروپایی قرار گرفته است. زبان رسمی مردمان روسیه، روسی می باشد. دین رسمی روسیه از سال 1997 به بعد مسیحی اعلام شد اما امروزه می توان گفت که حدود 7 درصد از جمعیت ساکنین روسیه مسلمان هستند. آب و هوای روسیه را می توان جزو آب و هوای قاره ای و مرطوب دسته بندی کرد. کشور روسیه از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است که سالانه تعداد زیادی توریست را به خود جذب می کند.
با توجه به اینکه پذیرش دانشگاه در ایران برای هموطنان ما با چالش های زیادی روبروست و یا در ایران افرادی هستند که بنا به هر دلیلی یا قادر به شرکت در کنکور سراسری نیستند، یا در کنکور قبول نشدند و می خواهند در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشوری دیگر، با شرایط راحت تر و بدون کنکور تحصیل کنند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه شایط مناسبی را برای متقاضیان فراهم می کند. در این مقاله سعی بر آن است که فرد متقاضی از مزایا، شرایط، هزینه زندگی و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه باخبر شود تا بتواند تصمیم درستی برای ادامه تحصیل بگیرد.

 

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه از مزایایی برخوردار است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم :


1. وجود دانشگاه های مجهز و معتبر جهان در روسیه
2. پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون ورودی در روسیه
3. کم بودن هزینه زندگی و هزینه تحصیل نسبت به سایر کشور ها در روسیه
4. امنیت بالای اجتماعی روسیه
5. امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بدون مدرک زبان
6. معتبر بودن دانشگاه های روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر وزارت بهداشت
7. عدم شرایط سنی برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی
8. امکان استفاده از خوابگاه های مجهز و نیمه رایگان در روسیه
9. کم بودن فاصله روسیه تا ایران

 
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

کشور روسیه با توجه به مزایایی که دارد، می تواند مقصد مناسبی برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باشد.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه برخلاف تحصیل پزشکی در انگلیس بدون کنکور است و فرد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه باید دارای مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی ، با معدل حداقل 16 باشد .  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به 2 زبان امکان پذیر است. زبان انگلیسی و روسی این 2 زبان هستند . اگر فردی دارای مدرک زبان باشد با ارائه این مدرک می تواند بدون مصاحبه دانش زبان شروع به تحصیل کند . اما اگر فرد مدرک زبان نداشته باشد ، باید در دوره ی کالج زبان شرکت کند . این دوره پاتفک نام دارد و حدود 6 ماه تا یک سال به طول می انجامد. هزینه این دوره زبان جداگانه از شهریه دانشگاه محاسبه می شود. اگر فردی می خواهد ببه زبان روسی تحصیل کند، باید قبل از تحصیل دوره 6 تا 10 ماهه زبان روسی را بگذراند سپس شروع به تحصیل کند.
طول دوره پزشکی در روسیه 6 سال و طول دوره دندانپزشکی در روسیه 5 سال می باشد و گاها به دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بورسیه تعلق می گیرد و می توانند تمام هزینه های تحصیل را خودشان نپردازند.
این مقاله صرفا به بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می پردازد و اگر قصد تحصیل در روسیه در رشته های دیگر را دارید، برای کسب اطلاعات لازم، و دریافت مشاوره در این مورد می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه


تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بر خلاف تحصیل پزشکی در آمریکا از هزینه های معقول تری برخوردار است.
در ابتدا هزینه ای به عنوان هزینه ثبت نام و هزینه عوارض پذیرش در ترم یک از دانشجو گرفته می شود . هزینه ثبت نام و عوارض پذیرش هر کدام  200 دلار می باشند . هزینه دوره پاتفک 3700 دلار می باشد . هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه و مقطع می تواند متفاوت باشد اما اگر به صورت تقریبی بخواهیم برای متقاضیان بیان کنیم ، می توانیم بگوییم هزینه سالانه بین 10 تا 12 هزار دلار می باشد . هزینه ای بابت بیمه از دانشجو دریافت می شود که این هزینه معادل 150 دلار در هر ترم است . هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نسبت به سایر کشور ها مقرون به صرفه تر است.

 

هزینه زندگی در روسیه


دانستن هزینه زندگی در روسیه برای افرادی که تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دارند، امری ضروری است. هزینه زندگی در روسیه با توجه به نوع زندگی هر فرد و شهری که در آن زندگی می کند متفاوت است. به طور تقریبی هزینه های زندگی دانشجویی برای هر فرد، 80 تا 150 دلار در ماه است. می توان گفت که هزینه زندگی در روسیه برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را دارند به مراتب کمتر از هزینه زندگی افرادی است که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل پزشکی در فرانسه را دارند، است.